34. PTO Tulák

Tulák je moderní volnočasový oddíl pro děti, který dává smysl jejich volnému času.
Naši vedoucí

Najdete tady všechny ty úžasný lidi, kteří se rozhodli věnovat svůj volný čas našim budoucím generacím!


Spojuje nás mnoho spolu prožitých zážitků, spousty vyhraných i prohraných bitev, her ve dne v noci i několik míst, kam se rádi vracíme. Tady se můžete podívat, komu svoje děti můžete bez obav svěřit.


Martin Mini Šmid

„Doufám, že oddíl bude ještě spoustu dalších let dávat smysl volnému času dětí, instruktorů a vedoucích v něm.“

Mini je v oddíle už od roku 2000. Od této doby už nějaká ta chvilka utekla, a tak se z něj stal nejprve instruktor a později i vedoucí. Čtyři roky vedl Tuláky jako hlavní vedoucí a nyní vypomáhá v oddíle s čím to jen jde. Vystudoval Střední zdravotnickou školu Merhautova – obor oční technik a pokračoval na VOŠ a dnes už se tímto povoláním živí. Rád hraje na kytaru, zpívá, sportuje, a doufá, že zkušenosti, kterých dosáhl, bude moci předávat dál.

Tomáš Lachtan Životský

„Pevně věřím, že oddíl je něco, co by se mělo dopřát každému dítěti. Někdy i proti jeho vůli.“

Lachtan je jedním z vedoucích schůzky Oříšků. Děti všeobecně vede už od roku 2015. V současnosti je to právě on, za kým si chodíme nechávat pofoukat bolístky a vytáhnout třísku. Dvakrát do roka se účastní kurzu první pomoci, kde dělá lektora. Taky je nadšeným vodákem. Má kurz instruktora vodní turistiky a nízkých lanových překážek. Díky oddílu se zajímá o přírodu, práci s mapou, lanové překážky, lození, sport a různé tábornické dovednosti. Všechny svoje zkušenosti a vědomosti se snaží předávat dál prckům na schůzkách.

Fanda Reitter

„Přál bych si, aby mohlo každé dítě zažít ten skvělý pocit, kdy zjistí, jak krásné je to v přírodě.“

Fanda přišel do oddílu až ve svých třinácti letech, ale za malou chvilku se stal jedním z nejaktivnějších vedoucích. Je to zrovna on, který odpovídá na tisíc a jednu otázku zvídavých dětí, ať už se týkají počtu ujitých kilometrů nebo jak věci fungují. Jednou z jeho mnoha zálib je pobyt v přírodě a nepohrdne ani čtením dobrých knížek. Od roku 2017 je hlavním vedoucím Tuláku.

Vašek Palík

„Je třeba radovat se z maličkostí. Třeba z hradeb.“

Vašek je studentem strojního inženýrství na VUT v Brně. Po zdárné kariéře instruktora se stal vedoucím a dovybavil se třeba i zdravotnickým kurzem. V oddíle se věnuje především vedení schůzek, vytváření programu na akce i tábory a stará se o inventář klubovny.

Nikča Nečasová

„Když se podívám na děti u nás v oddíle, vzpomenu si na to, jak jsem byla malá a taky se tak těšila na další akce, schůzky a tábory s Tulákem.“

Nikča patří mezi ty, kteří byli vychováni oddílem. Později se propracovala mezi instruktorky a následně vedoucí. V současné době funguje v oddíle jako zdravotník a pomáhá s akcemi a tábory. Kromě Tuláku ji moc baví i kreslení, a proto studuje design na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Skvěle si rozumí s našimi nejmenšími a je jednou z těch, ke kterým děti chodí, když se jim stýská po mamince.

Anita Hofmannová

„Všichni jsme jednou byli děti. Naším posláním je předat svoje zkušenosti dál a sledovat, jak se kolem nás vyvíjí malí dospělí.“

Podle Nity skví kouzlo Tuláku v tom, že se všichni známe. Všichni si pomáháme, všichni se tu spolu kamarádíme a k nikomu se neotáčíme zády. Nita si kamarády našla v oddíle už v šesti letech a na vzájemném přátelství se nezměnilo nic ani teď, kdy už je na vysoké škole. Studuje žurnalistiku, tudíž se často snaží vymýšlet tematické příběhy, které doprovází naše výpravy, a dávat akcím o něco poutavější nádech.

Aneta Cvrček Frimmelová

„Tulák mi dal do života hodně. Budu se snažit, aby tomu tak bylo i u ostatních.“

Cvrček začala do Tuláku chodit koncem své první třídy. Studuje na Pedagogické fakultě a ve volném čase ráda sportuje nebo chodí do divadla, v němž několik let i sama hrála. Je pro každou zábavu, takže jí nezáleží na tom, jestli se posadí s knihou do křesla, nebo jestli na pár dní vyjede jen s batohem do přírody – z obojího bude mít stejnou radost.

Lukáš Cigánek

„Těším se na to, až zkušenosti, které jsem se v Tuláku posbíral, budu moci předat dál.“

Cigi je v oddíle od doby, kdy mu bylo 12 let. Za těch pár let se zde naučil mnoho dovedností, poznal nové kamarády a na akcích má vždy úsměv na tváři. Nyní je z něj oddílový instruktor. Studuje na Integrované střední škole automobilní – obor Dopravní prostředky. Mimo oddíl se aktivně věnuje fotbalu anebo si rozšiřuje znalosti o autech.

Norbert Hejl

„Jsem rád za každou tuláckou akci, na kterou jsem jako dítě mohl jet, protože mi to dalo zážitky a zkušenosti, kterých si teď s odstupem času opravdu cením.“

Bertík je jeden z těch, kteří byli vychováni oddílem už od malého Tuláčka. Absolvoval s námi nespočet táborů a akcí, a tak se moc nebylo čemu divit, když jsme ho přijali jako mladou krev instruktorů. Přidal se do týmu vedoucích schůzky Ještěrek, a když se zrovna nepřiučuje vedení, tak se ve volném čase věnuje veslování.

Alžběta Bednářová

„Přála bych si, aby děti do oddílu chodily s radostí a nadšením a aby si užívaly chvíle, které mohou strávit v Tuláku.“

Bětka přišla do oddílu v roce 2010 jako prvňáček, a i když někdy v průběhu let přemýšlela o tom, že má na bedrech několik dalších kroužků a zvažovala odchod, nějakým způsobem jí to srdce neumožnilo. Teď je naší instruktorkou a je opravdu moc ráda, že v Tuláku zůstala. Mimo oddíl taky ráda sportuje a aktivně hraje volejbal.

Michaela Mádrová

„Bylo by skvělé, kdyby všichni měli tu možnost být součástí oddílu tak, jako já.“

Míša jela poprvé na tábor v roce 2014, a i když se z počátku bála, že v Tuláku moc dlouho nevydrží, oddíl jí přirostl k srdci. Teď je naší instruktorkou a vede úterní schůzku Oříšků. Studuje přírodovědné gymnázium, má ráda sport, knížky a taky děti, kterým by chtěla předat co nejvíc znalostí a užít si s nimi co nejvíc legrace.

Šimon Chalabala

„Jsem moc rád, že vedoucí dávali smysl mému volnému času. Teď se budu snažit, abych ten smysl dával ostatním já.“

Šimon se k nám připojil v roce 2013 a hned v první chvíli ho nadchlo ježdění na různé výlety s ostatními dětmi, poznávání nových kamarádů a tvoření celoživotních zážitků. Při nabídce dělat instruktora nemusel tedy dvakrát váhat a rovnou po ní skončil. Nyní je členem naší party a společně s Bertíkem a Fandou vede pondělí schůzku Ještěrek. Pokud se zrovna nevěnuje škole nebo Tuláku, rád si zahraje nějakou tu počítačovou hru, ale jak sám říká – oddíl má vždycky přednost.

Petr Tukan Hloušek

„Někdy je třeba volit mezi tím, co je správné a co je snadné.“

Tukan v oddíle vyrostl a během svých instruktorských let byl i u jeho obnovy. Dělal instruktora, schůzky, výlety, tábory a pár let i vedl oddíl. Nyní už se vidí hlavně v roli pomocníka a mentora – pomáhá s financemi oddílu a s tím, co je zrovna potřeba, takže nám třeba často na akcích vaří. Práce v oddíle ho moc baví, vidí v tom něco navíc, co je v naší společnosti vždy potřeba a má to smysl. Vystudoval ekonomii, pracuje v marketingu a s ním se snaží pomoct i v rámci Pionýra.

Hanka Dudová

„Jsem ráda, že jsem v Tuláku našla něco, čemu chci věnovat svůj volný čas, a možnost potkat u toho i skvělé lidi, kteří to dělají ještě lepším.“

Hanka přišla do oddílu, když jí bylo 8 let. Našla si tu přátele a taky místo, kam se moc ráda vrací. Myslí si, že je důležité dávat dětem svůj volný čas s radostí, protože to tím jejich strávené chvíle v Tuláku udělá ještě hezčími. Ve volném čase se věnuje svým kamarádům, učení se do školy nebo se ráda podívá na dobrý seriál či film.