34. PTO Tulák

Tulák je moderní volnočasový oddíl pro děti, který dává smysl jejich volnému času.
Naše činnost

Základními jednotkami oddílu jsou družiny scházející se pravidelně v naší klubovně. Děti jsou v nich rozděleny podle věku, od nejzkušenějších skoro rádců, přes menší táborníky, po ty nejmladší, které se teprve učí být správnými Tuláky. Pro ty nejstarší se snažíme připravovat náročnější program jak na schůzky, tak na výpravy, kde nejsou výjimkou různé prožitkové hry a psychohry, které s nimi hrají i instruktoři. Prostředním pomáháme pracovat na vývoji jejich osobnosti, hrajeme hry náročnější na fantazii, snažíme se rozvíjet také jejich logické myšlení. A s těmi nejmladšími postupně poznáváme přírodu, učíme se uzly (mnozí se zde naučili i zavazovat si tkaničky) a mnoho dalšího.


Pravidelné oddílové výpravy jsou další důležitou částí naší celoroční činnosti. Jezdíme na nejrůznější zajímavá místa v republice (Lednice, Adršpach, Jeseníky, Vysočina…) a snažíme se každý rok pořádat nějakou novou akci (bobování, voda…).


Každý rok na Štědrý den nás můžete potkat na vánočním TulákoSvaření. Jedná se o akci nejen pro děti, ale především také pro všechny rodiče a přátelé Tuláku. A pokud by vám to nestačilo, můžete nás navštívit také na plese, pořádaném každým rokem v lednu v CVČ Lužánky.


Tábor, jako třešnička na dortu je to, na co se každý rok již od podzimu těšíme. Znamená návrat na naše oddílové tábořiště v Dolním Bolíkově, ke kterému má již mnoho z nás hluboký citový vztah, protože za ta léta známe každý kámen či strom. V posledních letech zde navíc naši vedoucí zvelebili kuchyň a jídelnu, a tak se sem všichni vracíme ještě raději.


Během roku se účastníme kromě oddílových výprav také akcí PTO (Pionýrských Tábornických Oddílů). Jsou obvykle čtyři. Na podzim je to Orientační běh, soutěž v Lanovém centru nebo šifrovací závod Za psem. V zimě soutěž v uzlování Dračí smyčka, Ringobal nebo vybíjená. V dubnu následuje nejdůležitější Setonův závod. Je to soutěž v tábornických dovednostech, například stavba stanu, botanické a zoologické znalosti, orientace, práce s mapou a buzolou a dalších.


Celý rok je završen Srazem PTO, kde se sjedou všechny pionýrské o ddíly z Brna. Vyhodnotí se Zelená liga v níž spolu soutěží okolo 35 oddílů a podle jejích výsledků se ustanoví Štáb SPTO, což jsou zástupci prvních sedmi oddílů, kteří pak koordinují činnost SPTO v dalším školním roce.Pionýrský pes